Desátník

9.gurkhští střelci - Indická armáda

Ghurský střelec

Na začátku války na Dálném východě v roce 1941 nosili příslušníci indických jednotek stejné uniformy jako jejich spolubojovníci na Blízkém východě: turbany, šedé košile a khaki polní oděv. Stejnou výstroj měly i jednotky sloužící v Indii samotné a také na indicko-barmské hranici.

První součást oděvu, která doznala změn, byla pokrývka hlavy. Pestrá směs čepic s kšiltem a lodiček, které nosili britští důstojníci, různých turbanů a širáků, které nosili Gurkhové a Indové, uvolnila místo jednoduchému baretu, přestože turban se stále nosil při slavnostních příležitostech a pokud byl olivově zelený, nosil se někdy i v bojových akcích.

Muž na obrázku je desátník 9.gurkhských střelců 11.indické divize. Má na sobě khaki polní košili a krátké kalhoty (jimž se přezdívalo "Bombay Bloomers" - bombajské bombarďáky) a k tomu krátké ovinovačky, dohodu vzor 1937, speciální pouzdra na náhradní zásobníky pro samopal Thompson a pouzdro na dalekohled. Na jeho příslušnost ke Ghurkům poukazuje dýka "kukri" v pouzdře a plstěný klobouk se zelenou výložkou střelců na stuze okolo dýnka.

Gurkhové sloužili v britské armádě od devatenáctého století a od té doby bojovali na mnoha bojištích. Za druhé světové války se vyznamenali v severní Africe, v Itálii (zvláště pak u Monte Cassina) a také v Barmě. Pro Spojence byli všude vítanou posilou.

Datum: prosinec 1941
Jednotka: 9. gurkhští střelci
Hodnost: desátník
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Malajsko