Praporčík

Tichomořský sbor Královské námořnictvo

Praporčík královského námořnictva

Tento britský lodní inženýr sloužící za druhé světové války v tichomořském okruhu má na sobě pracovní oděv. Na čepici s kšiltem důstojníka Královského námořnictva má bílý návlek odpovídající barvě overalu. Na rukou vidíme silné pracovní rukavice, na nohou boty bez tkaniček, které se před skokem do moře dají snadno odkopnout.

Královské námořnictvo mělo na začátku války na Dálném východě poměrně velký kontingent - pět bitevních lodí, tři menší letadlové lodě, sedm křižníků a šestnáct torpédoborců - ale kvalita tohoto loďstva byla poněkud diskutabilní. Například letadlové lodě se zdaleka nemohly rovnat japonským. Tomuto loďstvu velel admirál sir James Somerville, kterému se přes řadu japonských vítězství v letech 1941-42 podařilo zachránit své lodě v Indickém oceánu před potopením. Konec Somervillova loďstva paradoxně nezpůsobil nepřítel, ale znovuzavedení arktických konvojů do Murmanska. V roce 1944 však Somerville dostal letadlové lodě Victorious a Illustrious.

V srpnu 1944 Somervila nahradil admirál Bruce Fraser a v lednu 1945 britská Tichomořská flotila sestávala z jedné bitevní lodi, čtyř letadlových lodí, tří křižníků a deseti torpédoborců. Domovským přístavem jí bylo australské Sydney. Přestože se jednalo o vynikající loďstvo, v Tichomoří je zastínila mohutná americká flotila. Například v dubnu 1945 byla britská Tichomořská flotila pouhým doplňkem americké 5. flotily admirála Spruance, která sestávala z více než 1200 plavidel.

Datum: červen 1943
Jednotka: Tichomořská flotila
Hodnost: praporčík
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Indický oceán