Vojín

Americký námořní sbor

Americký vojín

Tento bojem unavený námořník na bojišti Nové Guiney má má helmu M1 se síťovým krytem. Na obrázku vidíme keprový oblek se vzorkem rybí kosti, užíváním poněkud poničený (ten byl poprvé představen v roce 1942), dále tkaný pásek, jenž obvykle nosili pouze důstojníci. Přesto jej má tento námořník na sobě, spolu se zásobníkem a vakem na polní lékárničku.

Bojiště na Nové Guineji bylo pro tyto námořníky velmi náročným prostředím. Každý voják s sebou musel kvůli vlhkému horku nosit mnoho obvazů a léků, protože i malý šrám nebo rána se mohly rychle zanítit. Během akcí v džungli se uniforma brzy promočila potem a vodou, čímž velmi ztěžkla. Z tohoto důvodu byla nakonec stažena jako nevhodná.

Na začátku války tvořily námořní sbor 1. a 2. námořní divize. Ani jedna ovšem neměla plnou kapacitu a náležitého počtu mužů dosáhly až v polovině roku 1942. Sbor v roce 1939 čítal 20 000 mužů a v době vstupu Spojených států do války 65 881 mužů. Na konci války měl již 450 000 námořníků - stal se tedy sám o sobě armádou - a měl dokonce vlastní letectvo.

Námořníci plnili dvě základní, ale zásadní role: vést vlastní operace na moři i na souši a působit jménem amerického námořnictva na souši. Během druhé světové války námořní sbor svedl řadu nelítostných bitev o tichomořské ostrovy a masivně se rozrostl.

Datum: říjen 1943
Jednotka: americký námořní sbor
Hodnost: vojín
Bojiště: Tichý oceán
Místo nasazení: Nová Guinea