Poručík

5. flotila Japonského námořnictva

Poručík japonského námořnictva

Japonští námořní důstojníci, stejně jako tento poručík, nosili jednořadovou modrou blůzu se stojáčkem a všitými postranními kapsami, vpředu zapínanou na háčky a poutka. Horní a přední okraj límce, přední a spodní okraj blůzy a také kapsy byly lemované tmavě stříbrnou stuhou, která se používala i na hodnostní označení na manžetách. Muž na obrázku má na sobě bílou letní důstojnickou uniformu.

Tento poručík je oblečen do předpisově bílé, k tomu má čepici s kšiltem a bílým návlekem. Hodnostní znaky vidíme na náramenících. Nárameníky se v zásadě používaly k bílé blůze, na modrých a khaki blůzách se však nosily také. Na výložkách byly proužky ze zlaté stuhy označující důstojnické zařazení, jednotlivé hodnosti pak označovaly stříbrné třešňové květy. Hodnost byla označena i na manžetách následujícím způsobem: pruhy ze zlaté stuhy se smyčkou na modré uniformě a kabátě, pruhy z černé stuhy na služební uniformě (na které byly navíc i zvláštní výložky na límci). Vyšší poddůstojníci (kteří mohli dosáhnout hodnosti poručíka) měli na náramenících stříbrné třešňové květy nad užším zlatým proužkem, jehož šířka odpovídala hodnosti praporčíka. Není bez zajímavosti, že hodnosti námořních důstojníků byly shodné s hodnostmi důstojníků pozemních jednotek.

Tento poručík má u levého boku slavnostní dýku zavěšenou na látkovém řemeni pod blůzou. Staršinové nosili čepici s kšiltem se zvláštním znakem a k tomu jednořadovou blůzu v bílé barvě nebo v námořnické modři.

Datum: únor 1943
Jednotka: 5. flotila
Hodnost: poručík
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Tokio