Starší poddůstojník

Indická národní armáda

Starší důstojník indické armády

Indická národní armáda (INA) byla založena z popudu Japonců v roce 1942 v Kuala Lumpuru s cílem dosažení nezávislosti Indie na britské armádě. Japonci vybirali její rekruty z indických zajatců, kteří byli na seznamu generála Mohana Singha, dřívějšího příslušníka 14. pandžábského pluku. Když v únoru padl Singapur do japonských rukou, bylo zajato na 50 000 indických vojáků, z toho se 20 000 přidalo k INA. Přestože se do léta 1942 přidalo dalších 20 000 mužů, jen málo z nich to udělalo ze sympatií k Japonsku. Většina se nechala naverbovat ve snaze utéci před brutálními podmínkami v zajateckých táborech, nebo se jednoduše chtěli dostat na frontu a poté utéci zpět do britských řad.

Příslušníci INA nosili většinou khaki uniformu indické armády s turbanem nebo lodičkou ve stejné barvě. Někteří vojáci INA fasovali i japonské uniformy. Na mosazném znaku, který se nosil na levé straně lodičky, byla mapa Indie s písmeny INA uvnitř.

Tento starší poddůstojník na sobě má starou khaki služební uniformu indické armády a k tomu khaki turban. Jeho hodnost označují barevné proužky na náramenících (poddůstojníci měli jeden až tři proužky nad písmeny INA, vyšší důstojníci jeden až tři proužky překryté osmicípou hvězdou opět nad písmeny INA. Generálové měli jeden až tři proužky překryté zkříženými šavlemi a nad tím osmicípou hvězdu).

Datum: září 1942
Jednotka: Indická národní armáda
Hodnost: starší poddůstojník
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Malajsie