Vojín

Japonská říšská armáda

Vojín japonské říšské armády

Japonská armáda zavedla do výstroje khaki barvu po první světové válce a uniformy přizpůsobila podmínkám na Dálném východě. Například v roce 1938 byla jednořadová blůza se stojáčkem nahrazena pohodlnější variantou s obyčejným límcem. Obě blůzy měly náprsní a postranní kapsy s chlopní na knoflíky, k tomu ještě patřily kalhoty pod kolena ve stejné barvě, ovinovačky a černé plátěné boty.

Japonský kabát M90 byl jednořadový s límcem, měl však jednu falešnou řadu se šesti knoflíky navíc. Kabát M98 byl dvouřadový.

Pokrývkou hlavy byla měkká plátěná čapka s kšiltem, podbradním řemínkem z hnědé kůže a snímatelnou ochranou krku. Na čele čapky byla pěticípá hvězda. Za války se pokrývky hlavy vyráběly z nejrůznějších materiálů včetně slámy, jiné byly barvené v maskovacích odstínech a pokryté větvičkami a listím kvůli dokonalé kamufláži. Čapka se často nosila i pod kruhovou ocelovou přilbou v barvě hořčice s namalovanou žlutou pěticípou hvězdou.

Na bojištích Dálného východu nosili japonští vojáci bavlněné uniformy se standardní lehkou jednořadovou blůzou s límcem, k tomu krátké nebo dlouhé kalhoty, ovinovačky a kožené kotníkové boty.

Datum: prosinec 1941
Jednotka: Japonská říšská armáda
Hodnost: vojín
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Luzon