Nadporučík

Čínské národní letectvo

Nadporučík čínské armády - letectvo

Čínské národní letectvo se osamostatnilo až ve třicátých letech. I poté bylo velice závislé na Spojených státech pokud se týká dodávek letounů, vybavení a také výcviku. Příslušníci čínského letectva nosili uniformy pozemních vojsk, to znamená v khaki barvě, měli však jinou pokrývku hlavy.

Nadporučík na obrázku má na hlavě khaki čepici s kšiltem se světlou khaki stuhou, černým koženým límcem a podbradním řemínkem. Znak na čepici se skládal ze zlatých vyšívaných křídel s emailovým znakem "bílého slunce a modré oblohy" uprostřed. Do výstroje patřila také lodička s mosaznou okřídlenou vrulí nebo "bílým sluncem a modrým nebem" vepředu vlevo.

V létě nosili důsojníci na čepici bílý návlek a bílou bavlněnou verzi standardní khaki služební uniformy. Pro každodenní použití za teplého počasí měli důstojníci květlou khaki košili a krátké kalhoty. Ostatní šarže nosily uniformy pozemních vojsk, zatímco pozemní personál používal různé overaly. Letecké uniformy byly převážně americké, přestože Číňané používali i výstroj zabavenou zajatým Japoncům.

Hodnostní znaky se do roku 1940 nosily na manžetách, potom se přemístily na ramena. Zpočátku byly znaky vyšívané, později se však kvůli potížím s výrobou používaly kovové nebo dokonce umělohmotné. Jako mladší důstojník má tento nadporučík na manžetách pozlaceného ptáka s roztaženými křídly nad dvěma kovovými proužky (to vše se později přemístilo na nárameníky).

Datum: září 1939
Jednotka: Čínské národní letectvo
Hodnost: nadporučík
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Čína