Plukovník

Čínská národní armáda

Plukovník čínské armády

Uniformy čínské armády prošly mezi lety 1937 a 1945 řadou změn. Obě vojska, jak národní, tak komunistické, však trpěla velkým nedostatkem výstroje a výzbroje. Proto se nikdy nepodařilo dosáhnou jednotného vybavení a velké rozdíly v jednotlivých oblastech přetrvaly po celou válku.

Po první světové válce zavedla čínská armáda šedozelené uniformy podle německého vzoru, ale za války proti Japonsku se v poli objevovaly dvě charakteristické barvy. V létě to byly různé ostíny khaki bavlněných oděvů, zatímco zimní uniformy se šily z jasně modré bavlněné látky.

Jak vidíme na obrázku, jednořadová blůza měla ohrnutý límec a pět knoflíků. Náprsní i postranní kapsy měly chlopeň na knoflík, dlouhé nebo krátké kalhoty se nosily s pevně utaženými ovinovačkami až po kolena. K tomu patřily plátěné nebo kožené boty či sandály.

Plukovník na obrázku má na hlavě kšiltovou čepici národní armády, výložky na límci jsou provedeny v červené barvě pěchoty a tři trojúhelníky na nich označují hodnost plukovníka. Hodnost byla povětšinou označena na odnímatelných výložkách na límci, vyrobených z látky, umělé hmoty nebo kovu.

Tento důstojník má na nohou boty a kamaše evropského původu, které neodpovídají výše uvedeným předpisům o výstroji. Ukazují však na německý vliv na čínskou armádu ve dvacátých na začátku třicátých let.

Datum: červen 1942
Jednotka: Čínská armáda
Hodnost: plukovník
Bojiště: Tichomoří
Místo nasazení: Čína