Obrana ostrova Wake

Wake

Během prvních týdnů a měsíců války byl japonský postup velmi rychlý, zřídka byl brzděn. Výjimku v tomoto směru představuje obrana ostrova Wake, kde dosáhli spojenci jediného vítězství v prvním měsíci pacifické války.

Tento malý korálový ostrov - necelých sedm kilometrů čtverečních - ležící zhruba za polovinou vzdálenosti mezi Filipínami a Havajskými ostrovy, představoval důležitý americký strategický bod v Tichém oceánu. První fáze japonského útoku začala 11. prosince 1941, kdy k Wake připlul křižník, šest torpédoborců a dvě transportní lodi. Necelou hodinu japonské lodě ostřelovaly ostrov, když útočníkům nikdo neodpověděl, začalo vyloďování. Teprve poté zahájilo 450 Američanů palbu a donutilo nepřítele ustoupit. Japonci dokonce ztratili torpédoborec, většina lodí byla poškozena, měli přes 500 padlých, zatímco z obránců zahynul jediný.

Velitel japonského svazku kontraadmirál Sadamači Kadžioka se musel vrátit na japonský mandátní ostrov Kwadžalein v Marshalově souostroví a po dvanácti dnech pokus opakovat. K ostrůvku tentokrát směřovalo hrozivé seskupení - 6 těžkých křižníků, 2 letadlové lodi, 54 letadel a přes 1000 vojáků. Obránci se opět drželi dobře, padlo na 800 Japonců. Během dvanácti hodin boje přišlo o život 122 Američanů, zbytek 24. prosince 1941 kapituloval.