Atomové útoky na Japonsko

Převzato z www.1939-1945.webzdarma.cz - autor: Vlastimil Zoubek

Japonsko, popis bomb, Historie atomové bomby

Od počátku roku 1945 plánovalo spojenecké velení operaci Zánik - invazi do Japonska. Ta měla být provedena ve dvou vlnách. První útok „Olympic" v listopadu 1945 a druhý útok " Coronet" v březnu 1946. Americké vedení počítalo s obrovskými ztrátami a to až 250 000 mužů. Bylo to zřejmě toto číslo, které prezidenta USA - Trumana donutilo nasadit nukleární bombu.

Ta byla vyvinuta americkou armádou v rámci projektu Manhattan. Velkou roli v americkém nukleárním programu sehráli vědci, kteří unikli z okupované Evropy. Dne 16. července začal "atomový věk". V Alamogordu v Novém Mexiku byla zkušebně odpálena atomová bomba.


Hirošima po úderu Hirošima po úderu
6. srpna 1945 svrhnul bombardér B-29 Superfortres z 509. skupiny 20. letecké armády atomovou bombu na japonské  město  Hirošima. Při  explozi  okamžitě  umírá 78 tisíc  lidí  a  přibližně  stejný počet je  popálen či zasažen radiací. I přesto japonský císař  nepřijímá možnost kapitulace, a tak je ve Washingtonu rozhodnuto o dalším útoku. Ten je uskutečněn 9. srpna na Nagasaki. Při tomto druhém útoku zahynulo dalších 40 tisíc Japonců. Po tomto nátlaku ( spolu s faktem, že Sovětský svaz vypověděl Japonsku 8. srpna válku), se císař Hirohito 15.srpna 1945 rozhodl přijmout podmínky kapitulace.

Nezodpovězenou  otázkou zůstává, zda  měli Američané  právo na toto  řešení. Pokud  se  na tento  čin  díváme z  lidského pohledu,  je  odpověď nasnadě - ne! Američané použili nejničivější zbraň všech dob na ryze civilní cíle. Avšak tento problém je možné vidět i z jiného úhlu. Třeba předpokládané ztráty při již zmíněných operacích Olympic a Coronet.


Bombardér B-29 Enola Gay

Američané předem počítali se ztrátou čtvrt miliónu mužů a neméně mrtvých by jistě bylo i na straně protivníka.


Hirošimská hala pro průmyslový rozvoj před zničením           Nyní je tento palác známý jako Atomový dóm a je ponechán v takovém stavu jakou měl krátce po výbuchu