Vstup SSSR do války

SSSR mělo s Japonskem pětiletou smlouvu o neútočení z dubna 1941, proto nemohl na Japonsko zaútočit. Na Jaltské konferenci se však Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli, že SSSR vstoupí do války do 3 měsíců po skončení války v Evropě. 3.dubna, na setkání Molotova s japonským diplomatem Noatakem Satem, byla smlouva vypovězena.

Do skončení války v Evropě čítala Sibiřská armáda 40 divizí. Proti nim stálo 500 000 japonských vojáků pod velením generála Yamahy. Po jejím skončení byl pomocí vlaků navýšen počet vojáků až na 1 500 000 a 5500 tanků. Tato ohromná armáda pod velením maršála Vasilevského byla připravena zaútočit na Mandžusko na třech frontách.

Sovětský plán akce byl následující. První skupina čtyř armád pod velením maršála Malinovského měla útočit východním směrem k Harbinu a Mukdenu. Druhá skupina dvou armád pod velením maršála Pourkajeva na jih směrem k řece Sungari. A třetí skupina tří armád a tankového sboru (maršál Meretzkov) měla zaútočit na západ směrem k Harbinu. Dvacet čtyři japonských divizí stálo proti šedesáti sovětským. K dovršení všeho měla sovětská tichomořská flotila spolu s 16. armádou dobýt Kurily a jížní část Sachalinu.

Válka byl vypovězena 8. srpna předáním diplomatické nóty japonskému vyslanci Satovi. Příštího rána zaútočily všechny sovětské armádní skupiny a během osmi dnů postoupily o 400 km. 16. srpna se setkala ruská a čínská armáda. O týden později obsadili přístav Port Arthur, který Japonci dobyli během války v letech 1904-5.

18. srpna Rusové požadují japonskou kapitulaci. Všechny sovětské vojenské cíle byly splněny a bylo zajato 500 000 japonských vojáků. Sověti také zabavili mandžuské továrny a převezli je domů, stejně jako předtím v Německu. 2. září podepsal generálporučík K. Deremyjanko japonskou kapitulaci za SSSR.