Počáteční období námořní války

Rané fáze války na moři se sice odehrály v mnohem menším měřítku než pozemní operace, ale pokryly mnohem větší prostor. Ještě v roce 1914 křivka války na moři sledovala křivku války na souši: po počátečních tazích následoval pat. Brzo po vypuknutí války unikly ve Středozemí britskému královskému námořnistvu německé křižníky Goeben a Breslau a skončily v Turecku. O tři týdny později, v Helgolandské zátoce v Severním moři, se Britové pomstili. Malé eskadře britských válečných lodí se povedlo potopit čtyři německé lodi a způsobit německému námořnictvu ztrátu 1200 mužů. Britové však také utrpěli ztráty a navíc se jedna britská ponorka téměř "vyznamenala" potopením vlastního lehkého křižníku Southampton.

Bry poté začly německé ponorky ohrožovat dohodové lodi. 22. září se jediné německé ponorce povedlo torpédovat tři britské křižníky v Severním moři. S pokračujícím konfliktem stoupala důležitost tohoto druhu války. 27. října si u pobřeží Irska německá mina poradila s britskou bitevní lodí Audacious, ale ani britská veřejnost, ani německé námořnictvo se o této ztrátě nedozvěděly.

Válečné štěstí se i nadále střídavě přiklánělo k oběma strnám. 14. listopadu 1914 německá "Čínská eskadra" pod velením admirála von Spee potopila dva briské křižníky u Coronelu na západním pobřeží Jižní Ameriky (Chile). Pak však von Spee udělal chybu: rozhodl se před návratem na severní Atlantik napadnout Port Stanley na Falklandských ostrovech, 600 km od východního pobřeží Argentiny. 8. prosince 1914 narazili Němci na bitevní křižníky Inflexible a Invincible, které sem s dalšími loděmi dorazily předchozího dne. Německá eskadra byla zničena, uniknout se podařilo jediné lodi, ale i ta byla o několik měsíců později potopena.

V prosinci 1914 německé loďstvo ostřelovalo severovýchodní pobřeží anglie. O měsíc později způsobily britské lodi vážné ztráty německému námořnictvu v Severním moři, u Dogger Banku. Tyto události se sice dostaly do titulků novin, ale mnohem významnější částí námořní války byla neefektivní, ale klíčová námořní blokáda.